מהי פסיכותרפיה ?

פסיכותרפיה היא שיטה המטפלת בפרעות נפשיות או רגשיות. זוהי הגדרה לכלל סוגי ההתערבויות הנפשיות (שאינן פסיכיאטריות), אשר מטרתן לשפר את איכות החיים והתפקוד .

ביוונית פסיכו= נפש, תרפיה= טיפול. פסיכותרפיה, היא  טיפול רגשי, שמטרתה לטפל ולסייע במשברים, מצוקות והפרעות על ידי  שיטות טיפול הניעשות באמצעות שיח בין המטפל למטופל,אשר חלקם צמחו מהפסיכולוגיה.

 

כיום תחום בריאות הנפש הינו תחום בולט שזכה למודעות גדולה בקרב העולם המערבי. ישנן מיני גישות שונות לטיפול בנפש האדם. הסטיגמה שיש על טיפול פסיכולוגי כבר הולכת ודועכת, ורבים מהאנשים פונים לטיפול פסיכותרפי, לסיוע ותמיכה בחיי היום יום העמוסים.

פסיכותרפיה עוסקת במכאובי הנפש, בקשיים שמתעוררים ובלבטים כאלה ואחרים. זהו טיפול אשר בעיקרו עוסק בהבעת רגשות ומחשבות, על ידי ביטויי דמיון ורבדים מודעים וגם כאלה שאינם מודעים. מטרת הטיפול היא להביא לשיפור במצב הנפשי, החברתי וההתנהגותי של האדם.
 

הפסיכותרפיה חותרת להסיר מועקות פסיכולוגיות באמצעות דיבור ולא על ידי נטילת תרופות. הפסיכותרפיה משמשת בדרך כלל לטיפול בבעיות פסיכולוגיות אשר הצטברו במרוצת השנים. הטיפול בדרך כלל יהיה ממושך, החל מכמה חודשים ולעיתים אף כמה שנים. כיום כל מטפל, נשען על תיאוריות מסויימות אך באופן יותר גמיש ופתוח בכדי להיענות לצרכיהם של המטופלים השונים.
 

התהליך הטיפולי הוא לעיתים מטלטל. הטיפול יסייע כאשר המטופל והמטפל משתפים פעולה . כאשר אדם מתקשה להתגבר על משבר בחיים, או סובל ממצוקה ממושכת או אינו חש שבע רצון מחייו, והוא מעוניין לפעול בכדי להשיג שינוי ולשפר את מצבו, הטיפול הפסיכותרפי יכול לעזור, לעיתים אף מקצה לקצה.
 

האלמנט המשמעותי ביותר בכל פסיכותרפיה, מעבר להכשרה, לתיאוריה ולגישה טיפולית, הוא הקשר הטיפולי שנוצר בין המטפל למטופל. כאשר נוצר קשר בטוח, תומך, מאפשר, הטיפול עשוי להביא לתוצאות טובות. כאשר לא נוצר קשר כזה, גם התיאוריה הטובה ביותר לא תועיל.