מהי פסיכותרפיה ?

פסיכותרפיה היא שיטה המטפלת בפרעות נפשיות או רגשיות. זוהי הגדרה לכלל סוגי ההתערבויות הנפשיות (שאינן פסיכיאטריות), אשר מטרתן לשפר את איכות החיים והתפקוד .

ביוונית פסיכו= נפש, תרפיה= טיפול. פסיכותרפיה, היא  טיפול רגשי, שמטרתה לטפל ולסייע במשברים, מצוקות והפרעות על ידי  שיטות טיפול הניעשות באמצעות שיח בין המטפל למטופל,אשר חלקם צמחו מהפסיכולוגיה.

 

כיום תחום בריאות הנפש הינו תחום בולט שזכה למודעות גדולה בקרב העולם המערבי. ישנן מיני גישות שונות לטיפול בנפש האדם. הסטיגמה שיש על טיפול פסיכולוגי כבר הולכת ודועכת, ורבים מהאנשים פונים לטיפול פסיכותרפי, לסיוע ותמיכה בחיי היום יום העמוסים.

פסיכותרפיה עוסקת במכאובי הנפש, בקשיים שמתעוררים ובלבטים כאלה ואחרים. זהו טיפול אשר בעיקרו עוסק בהבעת רגשות ומחשבות, על ידי ביטויי דמיון ורבדים מודעים וגם כאלה שאינם מודעים. מטרת הטיפול היא להביא לשיפור במצב הנפשי, החברתי וההתנהגותי של האדם.
 

הפסיכותרפיה חותרת להסיר מועקות פסיכולוגיות באמצעות דיבור ולא על ידי נטילת תרופות. הפסיכותרפיה משמשת בדרך כלל לטיפול בבעיות פסיכולוגיות אשר הצטברו במרוצת השנים. הטיפול בדרך כלל יהיה ממושך, החל מכמה חודשים ולעיתים אף כמה שנים. כיום כל מטפל, נשען על תיאוריות מסויימות אך באופן יותר גמיש ופתוח בכדי להיענות לצרכיהם של המטופלים השונים.
 

התהליך הטיפולי הוא לעיתים מטלטל. הטיפול יסייע כאשר המטופל והמטפל משתפים פעולה . כאשר אדם מתקשה להתגבר על משבר בחיים, או סובל ממצוקה ממושכת או אינו חש שבע רצון מחייו, והוא מעוניין לפעול בכדי להשיג שינוי ולשפר את מצבו, הטיפול הפסיכותרפי יכול לעזור, לעיתים אף מקצה לקצה.
 

האלמנט המשמעותי ביותר בכל פסיכותרפיה, מעבר להכשרה, לתיאוריה ולגישה טיפולית, הוא הקשר הטיפולי שנוצר בין המטפל למטופל. כאשר נוצר קשר בטוח, תומך, מאפשר, הטיפול עשוי להביא לתוצאות טובות. כאשר לא נוצר קשר כזה, גם התיאוריה הטובה ביותר לא תועיל.

התמכרויות בעידן המודרני
אנו חיים בחברה בה יותר ויותר אנשים מצטרפים למעגל ההתמכרויות. מצב זה נובע בשל העובדה שאנו חברה המקדשת  את ההצלחה ,המצוינות והתחרותיות וגובה מאתנו מחיר כבד.  אנו לא מספיק מסופקים ולא מספיק מאושרים מכל מה שיש לנו וממה שאנו משיגים בחיינו. לא יודעים להודות ולהעריך את היש. עסוקים רק באין ובשלב הבא.  ככל שתחושת הריק שלנו גדולה יותר כך אנו זקוקים  ליותר ויותר גירויים חיצוניים. אנשים מכורים אינם מסוגלים לחשוב, מי הם יהיו ללא ההתמכרות שלהם. ככל שאנו מתמכרים למשהו, אנו מצמצמים יותר ויותר את יכולתנו לסמוך על עצמנו. התמכרות היא לא רק לחומר, היא לכל דבר שאנו יכולים לעלות במוחנו. התמכרות היא בעיה שמקיפה תחומים רבים. התמכרות יכולה להיות בנוסף  לשליטה, לפחד, לתשומת לב ,לאהבה ,לאישורים וחיזוקים של הסביבה. חוסר יכולת להאמין ולבטוח בעצמנו מביאה להתמכרות לחומרים ולהתנהגויות  מסוימות שממלאים לכאורה את הריק הנוצר בתוכנו ושאין ביכולתנו למלאותו.
התמכרויות, עשויות  לפגוע בתפקודו הנורמטיבי של האדם, ביחסים בינאישיים, בתחומים הכלכליים, ויש לה כמובן גם השפעה משפחתית, חברתית ותרבותית נרחבת.
התמכרות היא מחלה, הקשורה לתלות פסיכולוגית, ובחלק מהמקרים גם גופנית. ההתמכרות הופכת אותנו בשל כך לאובססיביים וכפייתיים בתחומים מסוימים בחיינו. התנהגות כפייתית נועדה להשיג גירוי החוזר על עצמו, ומובילה לקושי במימוש  צרכים חשובים. היא מפעילה ביתר של המערכת , כך שאותו גירוי הקשור בהתמכרות משתלט על הפעילות המוחית. במצב זה, ההתנהגות חוזרת על עצמה  ללא התחשבות בהשלכות השליליות שלה. היא, קשורה בהפעלה של מסלולים עצביים במוח ביניהם דופמין שיוצרים תחושת עונג בתגובה לגירויים חיצוניים. על כן ההתמכרות היא לחומרים שהמוח מפריש בתגובה . במצבי התמכרות  לסמים ממכרים מופרשים  רמות גבוהות של דופמין באזור המוח.ההבדל הבסיסי בין התמכרות לסמים פסיכואקטיביים לבין התמכרויות אחרות הוא שסמים חודרים את מחסום הדם-מוח ומשפיעים ישירות על מעגלים עצביים בתוך המוח. לעומת זאת בהתמכרויות אחרות, המערכת המוחית מופעלת בתהליך טבעי בתגובה לגירויים שנתפסים כחיוביים, ללא התערבות של חומרים 'זרים' שחודרים לתוך המוח.
גורמים להתמכרות
הגישה הסביבתית- התמכרות הנובעת מחשיפה לחומרים, התנהגויות  ופיתויים סביבתיים שאין לאותם אנשים יכולת לשלוט בהם.
תחושת שליטה-באופן פרדוקסלי, התמכרות נותנת לאדם שנמצא בחוסר שליטה על חייו תחושה שהוא נמצא בשליטה. תחושה שהוא יודע מה גורם לו להרגיש טוב יותר, כיצד הוא הולך לפעול בזמן הקרוב. כמובן שבפועל, השליטה היא לא של האדם על חייו אלא השליטה מתבצעת  באמצעות ההתמכרות. על כן במידה ואדם מוותר עליה יחווה שחייו נמצאים באובדן שליטה גדול עוד יותר.
תסמינים
אדם מכור מקדיש את רוב ימיו להתמכרות. התמכרות גורמת לתלות פיזית ונפשית. כך שהאדם חש שאינו יכול בלעדיה. היא יוצרת סבילות ועל כן ככל שהזמן עובר  הצריכה גדלה יותר ויותר בכדי להשיג אותו אפקט.בסמים מדובר על מנת חומר גדולה יותר, בהתנהגויות מדובר על תכיפות ואורך הפעילות. בחלק מההתמכרויות ניתן לזהות גם סימני גמילה, כך שהפסקת ההתמכרות גורמת לכאב פיזי, נפשי או לבעיות סביבתיות אחרות.

סוגי התמכרויות
התמכרות לחומרים הם : התמכרות לאלכוהול, סמים, סיגריות ותרופות.  בהתמכרות מסוג זה קיים מרכיב רגשי של צורך בחומר, וגם מרכיב פיזיולוגי שגורם להתמכרות .התלות והסבילות מביאים את המכור להשתמש בכל פעם במנה גדולה יותר בכדי להרגיש את אותה תחושה. שימוש בסמים יכול לתת תחושה זמנית של כוחות נפשיים לביצוע משימות, חיוניות וערנות. לאחר שפגה השפעת הסם, מופיעות תחושות של תשישות פיזית ונפשית, דכדוך, חוסר אנרגיה וחשק עד כדי דיכאון. כמו כן קיימות תופעות לוואי לשימוש בסם כמו אי שקט נפשי וגופני, עצבנות המלוות לא פעם ברעד בלתי נשלט, הפרעות בשינה, תיאבון ויחסים מיניים.

התמכרות להתנהגויות: התנהגויות שהופכות להתמכרות, משום שהאדם ממשיך בהן למרות שהן גורמות לו לסבל והסתבכות, כמו בהתמכרות  להימורים, סקס. ישנם גם התמכרויות נוספות כמו: התמכרות לספורט או לפעילויות אקסטרים , התמכרות לאינטרנט, לאהבה, למשחקי מחשב,  לפייסבוק, לקניות  ולעבודה . סוג זה של התמכרות דומה לשימוש בחומרים , משום שהאדם מתמכר לחומרים שהגוף מפריש כמו לאדרנלין.

טיפול בהתמכרויות
ברוב המקרים, הדרך היחידה לגמילה היא הפסקה מוחלטת וחדה של השימוש בחומר או בהתנהגות. תמיכה של הסביבה, ולעיתים גם תמיכה תרופתית עשויה לעזור בהתמודדות עם סימני הגמילה. תמיכה טיפולית מועילה בשמירה על הישגי הגמילה, והתמודדויות עם הקשיים שעשויים לעלות בגינה. כמו כן, טיפול נוסף להתמכרויות הוא באמצעות היפנוזה, צמחי מרפא, תוספי תזונה וטיפולים במגע ביניהם רפלקסולוגיה.
מידת ההתמכרות:התמכרות קשה: כאשר החיים סובבים אך ורק סביב מושא ההתמכרות, וכל הפעולות מופנות להשגתו. נרקומנים עסוקים במשך היום בתכנון השגת המנה הבאה. אלכוהוליסטים עשויים פשוט לשתות במשך כל היום. מהמרים כפייתיים מתכננים את המשחקים, ואת המקורות למימונם והחזר חובותיהם. מכורים לסקס מחפשים פרטנרים, וכן הלאה.
התמכרות מתונה: כאשר בנוסף להתמכרות ישנם תחומי חיים נוספים, בהם מושקעת אנרגיה. לעיתים אנשים מצליחים להשאיר את התמכרותם ברמה המתונה, ולמרות הקושי שההתמכרות מסיבה להם, מצליחים לנהל חיים מקבילים. לעיתים, מדובר בשלב קודם, לפני שמתרחשת נפילה התמכרות קשה.
התמכרות בלתי מזיקה: כמעט כולנו מכורים למשהו- ספורט, פחמימות, שוקולד וכדומה. התמכרויות קטנות אלה עשויות להיות בעייתיות באופנים שונים, אך הן חלק מהתמודדויות היומיומיות שלנו, ובדרך כלל אינן מצריכות התערבות .

אבחון

אבחון ההתמכרות נעשה בדרך כלל על ידי האנשים הקרובים לאדם המכור. כאשר מדובר בהתמכרות לחומרים, קל לזהות את ההשפעות הפיזיות שיש לחומר על האדם, את השינוי ההתנהגותי שלו, ואת מכוונותו התמידית להשגת המנה הבאה.
כאשר מדובר בהתמכרות להתנהגות, גם כן תחוש הסביבה בהצטמצמות של האדם בתחומי חיים אחרים, ובהקדשת כל כולו לתחום אחד, כך שתחומים אחרים עשויים להיפגע. באבחון חשוב להתייחס גם לרמת ההתמכרות, למשך הזמן, ולמושא ההתמכרות המדויק.

 
התמכרות לסמים
התמכרות היא הרעלה מתמשכת, כתוצאה משימוש חוזר ונשנה בסם. על פי הגדרת ארגון הבריאות העולמי, התמכרות לסם היא מצב, שבו צריכת הסם מסכנת את המשתמש ואת סביבתו.
אדם מכור אינו מסוגל לשרוד ללא הסם. הסם הופך להיות מרכז חייו, והמנה הבאה היא הדבר היחיד שמעניין אותו. האמצעים להשיג אותה? כולם כשרים: שוד, אלימות ואפילו רצח.
התמכרות מורכבת משתי תופעות עיקריות : תלות בסם וסבילות.
 • תלות בסם (drug dependence) - התלות בסם יכולה להיות נפשית או גופנית. תלות נפשית היא מצב שבו האדם מרגיש אי-נוחות ועצבנות אם אינו נוטל מנת- סם. הרצון להימנע מההרגשה הלא-נוחה, גורם למשתמש לצרוך שוב ושוב את הסם.
 • תלות גופנית היא מצב שבו חלו שינויים גופניים בעקבות שימוש מתמשך בסם, והגוף אינו מסוגל לתפקד כהלכה ללא הסם. הפסקת לקיחת הסם, גוררת אחריה תגובת נסיגה(withdrawal) קשה וכואבת. בזמן נסיגה יכולים להופיע התכווצויות, דיכאון, אובדן הכרה ולעיתים מוות. חומרת התופעות משתנה בהתאם לסם ולכמות שנצרכה.
 •  
בעיית הסמים דורשת התערבות מסיבית, כוללנית ורב תחומית. לצורך התייעצות ראשונית בנושא ניתן לפנות לשירותי הייעוץ לסטודנט. אך יש לזכור שלשם קבלת טיפול נאות בשימוש בסמים או התמכרות לסמים, מומלץ לקבל סיוע ממרכזים המתמחים בטיפול בהתמכרויות לסמים. קיימים מרכזים שונים ברחבי הארץ. תוכל להסתייע במרכז הקרוב למקום מגוריך, או באמצעות פניה לשירותי הרווחה. לפרטים נוספים לחצו כאן.
 
הידעת כי:
 • שימוש בחומרים משככים ונרקוטיים כמו: אלכוהול, הרואין, מורפין וכדומה, עשויים לשכך כאב פיזי, אך גם כאב נפשי. שימוש ממושך ללא בקרה ופיקוח רפואי, עלול לגרום להתמכרות. כמו כן עלולות להיגרם תופעות לוואי חמורות כמו האטה פסיכומוטורית, ירידה בערנות ופגיעה בשיפוט המציאות וביכולת ההתמודדות בחיי היומיום. חומרים אלה לעיתים נלקחים בהזרקה. לנוכח זאת גדל הסיכון ללקות במחלות קשות דוגמת איידס, צהבת וזיהומים אחרים.
 • •שימוש במריחואנה וחומרים דוגמת חשיש, המעצים חוויות רגשיות והתנסויות, נמצאים לא פעם בשימוש בסיטואציות חברתיות דוגמת מסיבות. שימוש ממושך בחומרים אלו עלול לגרום הפרעות בתפיסה שיפוט וזיכרון, התקפי חרדה. אחת הסכנות העיקריות בשימוש בסם זה הוא התלות הנפשית בסם. סם זה נותן תחושה של נינוחות נפשית (well being) המסווה מהאדם עצמו קשיים אישיים, מתחים וקשיי התמודדות יומיומיים, אם בעבודה ואם ביחסים בינאישיים.
 • חשוב לציין שלמרות התפיסה הרווחת אשר טוענת שסמים קלים אינם מסוכנים, קיים לדוגמא, מידע חשוב בידי הרשות למלחמה בסמים שמוכיח ש"במריחואנה של היום יש 20% של החומר הפסיכו-אקטיבי הפעיל, לעומת 2% בשנות השישים. ידועים מקרים בהם סוחרי סמים מערבבים חומרים מסוכנים בסמים אותם מוכרים על מנת להגדיל את רווחיהם ואת תלות המשתמש בסם. מאחר ואין בקרה ופיקוח על הסמים הנמכרים, עלינו להיות ערניים, גם אם מדובר כאמור ב"סמים קלים".
 • •שימוש בחומרים הזייתיים כמו LSD, מאסקלין, פטריות הזיה למיניהן, מלווה בדרך כלל בהזיות ושינויים בתפיסה, העצמה של תפיסת העולם החיצוני והפנימי ושינויים קיצוניים ולא צפויים במצב הרוח, למשך כ- 12 שעות לאחר נטילת הסם. קשה לצפות את השפעתם של סמים אלה על הפרט. לא פעם חווה המשתמש חוויות אימה המכונות bad trip. מאחר וחוויה זו מעוררת חרדה ואימה, שימוש בסם זה ביחידות עלול להיות מסוכן ביותר. השפעה נוספת של סם זה הם ה flashbacks . חוויות קשות, תחושות אימה עשויות להתעורר בפתאומיות אף תקופה ארוכה לאחר נטילת סמים אלו.
 
יש לזכור כי כל סוגי הסמים, הינם חומרים הגורמים לשינויים במצב התודעה. על כן יש להיזהר ולהימנע למשך מספר שעות לאחר נטילת הסם מפעילויות הדורשות שיפוט תקין, ערנות, או מהירות תגובה, דוגמת נהיגה.


אלכוהול

משקאות המכילים אלכוהול נמכרים בארץ בצורה חופשית, תוך פיקוח חוקי מינימאלי. השימוש באלכוהול נעשה בהזדמנויות שונות - בטקסים דתיים (למשל – קידוש) חתונות, מסיבות ועוד.
לאלכוהול ישנה השפה מרגיעה. הוא מקטין את הרגישות למתח, לכאב ולסבל, ובנוסף משחרר ומפחית עכבות, ולכן מאפשר ביטוי רגשי חופשי ומשוחרר יותר.
לעיתים, מחמת נסיבות חיים וקשיים בינאישיים, ישנם אנשים אשר משתמשים באלכוהול כאמצעי להפגת מתחים ולהרגעה על בסיס יומיומי מתמשך. שימוש מסוג זה עלול לפגוע במשתמש עד כדי סכנה לחייו. פגיעה זו יכולה להתבטא בהשפעה על המשתמש או על הסובבים אותו.

השפעות האלכוהול
האלכוהול נספג במחזור הדם עוד בהיותו בפה, ונספג בעיקר בקיבה ובמעי הדק. שני גורמים משפיעים על קצב ספיגתו: אלכוהול מוגז נספג במהירות רבה יותר בהשפעת לחץ הגז. מצד שני, כאשר צריכת האלכוהול נעשית תוך כדי אכילה, קצב ספיגתו מואט. השפעתו השלילית העיקרית הינה על הכבד ועל המוח, עד כדי הרס ניכר של הכבד ופגיעות קשות במוח. כמו כן צריכה מוגזמת של אלכוהול מעלה את השכיחות ללחץ דם גבוה, התקפי לב ואירועים מוחיים.
לעיתים, צריכה מוגברת של אלכוהול, מעוררת לעיתים ניסיון לדחייתו מהגוף באמצעות הקאה על מנת להגן על הגוף מפניו. האלכוהול בהיותו מפחית עכבות, עלול לגרום לעיוותי תפיסה, פגיעה בשיפוט והבחנה בין טוב לרע, אובדן שליטה בגוף, האטת זמן התגובה וקושי בפעילויות מוטוריות עדינות. ככזה הוא עלול לגרום להתנהגויות מסוכנות, אימפולסיביות, אלימות, חסרות רסן ושליטה.
 

 
תלות ביחסים בינאישיים

הצורך ביחסים בינאישיים הינו צורך אנושי בסיסי. לעיתים היחסים נחווים כטובים ולעיתים כרעים. יחסים בינאישיים רעים, אינם נמדדים בהכרח דרך תקופות זמניות של אי הסכמה ומחלוקת בין השותפים לקשר. יחסים "רעים" מאופיינים בתסכול מתמשך ומתח רב בין בני הזוג. לעיתים קרובות, אחד מבני הזוג נחווה כלא זמין, או שאינו מוכן להתחייב לקשר, אך למרות זאת נעשה ניסיון מתמשך להמשיך את הקשר. האדם המצוי בסוג כזה של יחסים עלול לחוש שנשללות ממנו מספר חירויות: החירות להיות מי שאני בקשר, החירות לאהוב את האחר מתוך בחירה ולא מתוך תלות, והחירות לעזוב מערכת יחסים הרסנית. הקושי להפסיק את הקשר למרות המודעות בצורך המתבקש להפסיקו הוא המגדיר את היחסים כיחסים בעלי אופי ממכר או תלותי. הִמצאות בקשר שכזה לאורך זמן הינה קשה ומתסכלת, ועלולה לחשוף את הפרט לאלימות מילולית או פיזית. כמו כן, המתח המצטבר עלול להשפיע על מצבו הבריאותי והנפשי של מי שמצוי במערכת יחסים שכזו.
האם אתה "מכור" למערכת היחסים?
1.כאשר הנך מהרהר על סיומו האפשרי של הקשר אתה נתקף בחרדה המגבירה את היצמדותך לבן או בת זוגך.
2.למרות שהנך מודע לכך שמערכת היחסים בה אתה מצוי הרסנית לגביך, אתה מתקשה לעשות צעדים משמעותיים על מנת לסיימה.
3.הינך נותן לעצמך סיבות להישארותך בקשר, המצויות בפער ניכר מהעוצמות ההרסניות של הקשר.
4.כאשר אתה מנסה לעשות צעדים לסיום הקשר, אתה חש סימפטומים של כאב, נסיגה ואי נוחות פיזית; סימפטומים אשר זוכים להקלה כאשר הקשר מתחדש.


גורמים אפשריים להמצאות והשארות ביחסים ממכרים:
 • גורמים מעשיים - כאשר האחד חש תלוי באחר מסיבות פרקטיות. לדוגמא: תלות כלכלית, החשש מהשפעה על גורל הילדים, חשש מפני קושי במציאת מקום מגורים חלופי, השפעה של צעד שכזה על היכולת להמשיך בלימודים אקדמיים.
 • אמונות חברתיות - קיימות מספר "אמיתות" חברתיות המקשות על פרידה מיחסים שכאלה, דוגמת: "אהבה היא לנצח", "יש לשמור על הנישואין בכל מחיר".
 • גורמים הקשורים בתפיסה עצמית - כגון: "אני לא אמצא אף אחד אחר", "אף אחד לא ירצה אותי", "אם רק אתאמץ מספיק אצליח לשקם את הקשר", אסור לי להיכשל".
 • גורמים לא מודעים - השפעות רגשיות הנובעות מתקופת הילדות המוקדמת.לעתים ילדותנו טבעה בנו תחושות חרדה וחוסר בטחון במצבי פרידה; לעתים יש לנו קונפליקט לא מודע לגבי עצמאות – אנו רוצים בעצמאות אבל היא גם מפחידה אותנו; ולעתים הורגלנו בילדותנו לדפוס יחסים מתעלל והרסני (עוד על כך ניתן לקרוא בפרק "התעללויות לסוגיהן").
במידה והנך מוצא את עצמך ביחסים מסוג זה, הצעד הראשון הינו ההכרה בכך שהנך שבוי ולכוד ביחסים אלה. תוכל לפנות לשירותי הייעוץ על מנת לברר את הסיבות והגורמים להימצאותך בקשרים אלו ולהיעזר בכך על מנת להיפרד או לשקם יחסים אלה.

התמכרות לאוכל

בקרב אנשים הסובלים מהפרעות אכילה מתייחסת ההתמכרות לבני אדם שמגיעים למצבים אובססיביים או כפיתיים כלפי אוכל. הפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל נגרמות באופן זהה להתמכרויות אחרות . בדומה לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה שונות (לדוגמת אנורקסיה או בולימיה). אנשים הסובלים מהתמכרות לאוכל, יאכלו בכמות גדולה מאוד ויעברו בהרבה את הקו בו הם שבעים עד למצב שהם ירגישו "מפוצצים" עד אפס מקום, בדומה לשאר הפרעות האכילה .גם הפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל מלוות לאחר הבולמוס בתחושה של אשמה ודיכאונות שונים. ההבדל של הפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל מהפרעות אכילה אחרות הוא שהסובל מהפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל לא ינסה לטהר את עצמו אחרי בולמוסי האכילה באמצעות שריפת שומנים או הקאות וגם לא באמצעות צום, חוקן שכיח או נטילת חומרי משלשלים ומשתנים כמו בהפרעות אכילה שונות (אנורקסיה ובולימיה).
 
הסובלים מהפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל, יתמכרו למחשבה על האוכל ויפנטזו על המנה הבאה שלהם (במקביל למכורים לכל דבר אחר) יאכלו כאשר אנשים לא רואים אותם ולרוב הארוחות יתבצעו גם כשהם לא רעים בכלל.
תופעה נוספת המקובלת בקרב בני אדם הסובלים מהפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל היא אכילה ממושכת שנמשכת על כל מהלך היום אך בכמות קטנה יחסית ובצריכת קלוריות גבוה יחסית, עקב כך הסובל מ הפרעות אכילה מסוג התמכרות לאוכל יצרך  הרבה קלוריות אבל כביכול יאכל קצת אוכל בכל פעם.


התמכרות להימורים

התיאוריות המקובלות ביותר כיום ביחס להתמכרויות הן תיאוריות של חסך ושליטה בדחפים. כולנו מהמרים פה ושם בהימורים – אם במילוי כרטיס טוטו, אם בהתערבות תמימה עם חברים. התמכרות להימורים מגיעה לאובדן שליטה, יחד עם נסיבות אישיות או חברתיות בעייתיות עשויות להפוך את ההתנהגות התמימה והלא מזיקה הזו להתמכרות כואבת.
אנשים שמרגישים שאין להם שליטה בחיים, שאנשים אחרים מנהלים אותם, או שהחיים זורמים לצדם ללא שיש להם אפשרות בחירה, עשויים לחוש שכשהם מהמרים, הם נמצאים בשליטה. הם מחליטים כמה כסף לשים, הם מחליטים מתי לפרוש ולמרבה המזל- הם גם זוכים ומרוויחים כסף.
הם לא שמים לב איך ההתמכרות הופכת להיות הזרם שמוביל אותם. הם כבר לא יכולים להפסיק מתי שרוצים. הם כבר לא מחליטים כמה כסף לשים – כי הם זקוקים כל הזמן להימורים מסיבים יותר על מנת לשמר את מידת הריגוש הראשונית, והם גם מתחילים להפסיד. מחקרים מצאו שדווקא דפוס בו לעיתים מפסידים ולעיתים מרוויחים (ולא חשוב כמה נדירים הם הרווחים), משמר התנהגויות טוב יותר מאשר מצב בו התוצאה ידועה מראש. ההפסדים גורמים למחויבות נוספת להימורים, כי הם נתפסים כדרך היחידה להרוויח מספיק כסף כדי לצאת מהחובות, וכך ההתמכרות משמרת את עצמה.
 
 

 
 

 

               פסיכותרפיה