אחת ממשמעויות המילה רפלקסולוגיה היא רפלקשן כלומר השתקפות איברי הגוף בכפות הרגליים . משמעות נוספת היא תורת הרפלקסים שהכוונה  שבכפות רגלינו ישנן נקודות רפלקסטיביות המשפיעות על  האיבר המרוחק בגוף .
 
אנו רואים עדות לטיפולים רפלקסולוגים עוד במצריים בשנת 2300 לפנה"ס בה נראו בציורי קיר טיפולים בכפות הרגליים אחד על השני . גם בקרב האינדיאנים באמריקה הסתייעו בלחיצות בכפות הרגליים לשם ריפוי . לאחר מכן בתחילת המאה
ד"ר ויליאם פיצג'ארד שהיה רופא אף אוזן גרון  נעזר בשיטה לפני ואחרי ניתוח , ע"י לחיצה של דקה לערך במקום כדי לרפא ולהפיג כאב . כיום אנו עדים לפריחה של הרפלקסולוגיה כחלק מתחומי הרפואה ההוליסטית המסייעת לאנשים רבים.
 
כף הרגל משקפת  את כל האיברים המצויים בגוף באופן הבא:הראש ומערכת העצבים משתקפים באזור האצבעות , הלב ומערכת הנשימה משתקפים בכריות מתחת לאצבעות , האיברים הפנימיים  הקיבה , מעי, לבלב, כליות כבד וטחול משתקפים באזור הגשר , מערכת המין,האגן והגפיים התחתונות משתקפים באזור העקב . הרפלקסולוגיה מבוססת על קשרים וזרימה אנרגטית מן החוץ אל פנים הגוף. היא גישה המתייחסת להיבטים הגופניים והנפשיים ויכולה על כן לתת מענה ברמה הפיזית והנפשית במהלך הטיפול .
 
המגע האנרגטי יוצר זרם בין כפות ידיו של המטפל לרגליו של המטופל. לגוף יש החוכמה  והיכולת לקבל ולנצל את הגירוי שקיבל בכדי להעלות את פוטנציאל  הריפוי העצמי שלו . אנו מאפשרים דרך הטיפול לגוף להבריא ולתקן את עצמו. ההתערבות היא חיצונית ללא פלישה ושימוש בחומרים כימיים או אחרים . שתי כפות הרגליים מייצגות את השלם רגל שמאל את צד שמאל ורגל ימין את צד ימין כאשר אברי החושים והראש עובדים בהצלבה.
 
 
אבחון רפלקסולוגי
 
הרפלקסולוגיה נותנת מענה אבחוני, ע"י התבוננות ומגע בכפות הרגליים ניתנת לנו אינדיקציה על מצבו הפיזי, הנפשי  והאישיותי של האדם . ניתן להבחין בחוסר איזון/ מחלות שמתהוות עוד בטרם נראה עדות לכך בבדיקות מעבדה או צילום. כף הרגל היא כרנטגן של הגוף והנפש . על כן רפלקסולוגיה היא כלי טיפולי ואבחוני , היא מטפלת במצבים פיזיולוגים ונפשיים. ההתייחסות באבחון היא ליסודות היסוד המולד שלנו והעכשווי, עם מה הגענו לעולם ועם מה אנו מתמודדים כיום. צורת האצבעות, חריצים, קווים, יובש/לחות, נמשים, יבלות, צבעים ציפורניים ועוד. לאחר אבחון אישיותי ומצב פיזי/נפשי ניתן לאזן ולטפל במגוון רב של בעיות.
למי מתאים טיפול רפלקסולוגי ?
טיפול רפלקסולוגי מתאים לכל אדם באשר הוא מרגע היוולדו ועד יומו האחרון. כמובן שיש לקחת בחשבון את כל נתוניו הפיזיים והנפשיים ולהתאים את הטיפול באופן אינדיבידואלי .
כמה זמן נמשך טיפול רפלקסולוגי ??
טיפול רפלקסולוגי נמשך 45 דקות כאשר הוא משתנה מאדם לאדם באופן הטיפול.
משך הטיפולים הוא בין 10-12 מפגשים. כאשר זמן הטיפול ומספר המפגשים משתנים בהתאם לגיל .